Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego

Rolniczy protest

W całej Polsce od wielu tygodni trwają rolnicze protesty przeciwko zapisom Europejskiego Zielonego Ładu oraz niekontrolowanemu importowi produktów rolnych zza wschodniej granicy. W środę, 20 marca, zachodniopomorscy rolnicy rozpoczęli swój protest od przejazdu traktorami przez Wały Chrobrego.

Organizatorem protestu była „Solidarność” Rolników Indywidualnych, na Wałach pojawiła się także duża grupa związkowców z NSZZ „Solidarność”, wspierając  manifestujących.

– Sytuacja polskiego rolnictwa jest tragiczna ale polski rolnik nie da sobie odebrać ziemi – mówił Edward Kosmal z „Solidarności” RI – Kto będzie produkował żywność? Rolnicy czy koncerny? Czy będzie to żywność zdrowa, ekologiczna, czy będzie pochodziła z przemysłu?

– Musimy wspierać rolników bo bez nich i ich ziemi nie będzie Polski – alarmował Mieczysław Jurek, przewodniczący zachodniopomorskiej „Solidarności”. – Jeśli ktoś myśli, że jego Zielony Ład nie dotyczy, to się myli. Podwyżki żywności i energii dotkną wszystkich. Dziś przyszliśmy pod Urząd Wojewódzki w Szczecinie symbolicznie, aby zamanifestować, że jesteśmy razem, bo właśnie w tej jedności mamy siłę. I tej naszej jedności mogą się bać.

Przewodniczący M. Jurek zapowiedział również manifestację przeciwko Zielonemu Ładowi 10 maja w Warszawie, ponieważ  – jak stwierdził -„cierpliwość narodu już się kończy”.

Po przemówieniach ciągniki ruszyły na ulice Szczecina.

 

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.