Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego

Projekt stanowiska WRDS ws. protestów

Przedstawiamy poniżej projekt stanowiska ws. rolniczych protestów, jakie Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego przygotował na posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego:

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Szczecinie z niepokojem obserwuje rolnicze protesty w Polsce i Europie, będące skutkiem zapisów Europejskiego Zielonego Ładu,  którego cel polegający na osiągnięciu przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku przyjęła Rada Europejska na posiedzeniu w dniu 12 grudnia 2019 roku, a kierunki działań zmierzających do jego osiągnięcia  uchwalił  Parlament Europejski.

Europejski Zielony Ład określił plan zmiany transformacyjnej  mającej na celu zbudowanie nowego modelu gospodarczego. Skutki tej zmiany są już drastycznie odczuwalne w rolnictwie. Przyjęte przepisy i regulacje, zastosowane w praktyce spodowodały gigantyczny wzrost kosztów produkcji rolnej oraz dramatyczny spadek jej opłacalności. Uderza to w podstawową gałąź polskiej gospodarki, czyli właśnie rolnictwo, a efekt tej sytuacji przyniesie długofalowe skutki, tj. zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego i wzrost cen żywności.

Analogicznie rzecz wygląda z wprowadzonymi w ramach Europejskiego Zielonego Ładu rosnącymi cenami uprawnień CO2, powodującymi brak konkurencyjnosci polskich przedsiębiorstw energetycznych, z firmami z krajów, w których gospodarka jest mniej oparta na gazie i węglu, a wydobycie nie jest obciążone kosztami unijnych programów ekologicznych. Podobne trudności dotyczą “Grupy Azoty”, która nie jest w stanie konkurować z producentami z krajów spoza UE, ze względu na nierówne uwarunkowania. Obowiązujące obecnie prawnie wiążące cele klimatyczne obejmują wszystkie najważniejsze sektory gospodarki.

Transformacja gospodarcza określona w Europejskim Zielonym Ładzie pociągnie z sobą wzrost cen paliw, energii, żywności, mediów i ogólnych kosztów życia, co odbije się negatywnie na budżecie Polaków.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Szczecinie solidaryzuje się z protestującymi rolnikami, apeluje o spełnienie ich słusznych postulatów oraz wygospodarowanie funduszy umożliwiajęcych rekompensatę poniesionych przez rolników strat oraz podjęcie działań chroniących rynek artykułów rolnych i spożywczych w sposób zapewniający uczciwą konkurencję polskim rolnikom oraz bezpieczeństwo żywnościowe społeczeństwu.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Szczecinie z dezaprobatą odnosi się do tych przedstawicieli Polski w Parlamencie Europejskim, którzy zagłosowali za przyjęciem Europejskiego Zielonego Ładu.

 

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.