Wsparcie dla rolników

Przedstawiciele Zarządu Regionu i związkowcy NSZZ „Solidarność” wsparli we wtorek protestujących w Szczecinie rolników. Środowiska rolnicze od kilkunastu dni rozstawiły na Wałach Chrobrego swoje miasteczko. Codziennie też przejeżdżają głównymi ulicami miasta, sprzeciwiając się zalewowi polskiego rynku przez ukraińskie zboże i polityce koncernów handlowych.

Przy ustawionych w dwóch rzędach ciągnikach, protestujący rolnicy rozdają ziemniaki, buraki, pory, ale i cukier czy mąkę. Podkreślają przy tym, że koncerny handlowe utrudniają im dostęp do szerszego, sklepowego obrotu. Zwracają też uwagę na windowanie cen żywności przez koncerny.

Głównym jednak problemem jest zalew ukraińskiego zboża. Polska miała być dla niego jedynie jednym z krajów tranzytowych, tymczasem zboże pozostaje w Polsce, przez co ceny w skupach spadają. Związkowy z NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych proponują, by przy wjeździe do Polski pobierana była kaucja, oddawana następnie po opuszczeniu naszego kraju.

Mieczysław Jurek – przewodniczący ZR, zapewnił rolników o wsparciu dla ich protestu. Wyraził też nadzieję, że premier i minister rolnictwa znajdą sposób na rozwiązanie problemów i wykażą się chęcią dialogu.

Edward Kosmal, przewodniczący „Solidarności” RI poinformował, że strajkujący zostaną w Szczecinie tak długo, aż rozmowy z nimi podejmą przedstawiciele rządu. Nie wykluczył, że protest zostanie zaostrzony.