Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego

Pielgrzymka zakończona

Niedzielna msza święta na szczycie zakończyła tegoroczną, 41. Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę. Jej hasło przewodnie brzmiało: „Matko, pomóż nam zło dobrem zwyciężać!”.

Pielgrzymi z naszego regionu wyruszyli do Częstochowy w sobotę wczesnym rankiem. Pierwszym punktem oficjalnych uroczystości już na miejscu było tradycyjne złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona związku.

— Ogólnopolskiej pielgrzymce świata pracy na Jasną Górę dał początek ksiądz Jerzy Popiełuszko wtedy, kiedy w trudnym czasie przyszli znękani i zasmuceni robotnicy. Wtedy on powiedział: „Cóż, kiedy nam się trudno, idziemy do mamy. Ona nas zawsze pocieszy. A zatem idźmy do Matki”. I tak się zaczęła ta niesamowita historia – mówił prowadzący modlitwę ks. Stanisław Puchała.

Pod pomnikiem delegacje Komisji Krajowej, poszczególnych Regionów i branż złożyły kwiaty. W imieniu naszego Zarządu Regionu zrobili to przewodniczący Mieczysław Jurek oraz przedstawiciele prezydium: Grażyna Balicka, Przemysław Mazur i Łukasz Stefański.

Pielgrzymi wzięli udział także w innych sobotnich wydarzeniach: mszy, Drodze Krzyżowej, Apelu Jasnogórskim i czuwaniu przy obrazie Matki Bożej.

Niedzielną mszę poprzedziła seria wystąpień. List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytała Małgorzata Paprocka, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP: – Organizowana przez NSZZ „Solidarność” doroczna pielgrzymka jest odpowiedzią związkowców na apele księdza Jerzego. Na jasnogórskich wałach gromadzą się rzesze ludzi pracy, by formować swoje umysły i sumienia w duchu chrześcijańskiej jedności. Tu, w Częstochowie, od pokoleń trwa budowanie jedności serc, umysłów i rąk, którymi przemieniają Państwo otaczającą rzeczywistość. Każda, nawet najdrobniejsza i pozornie błaha czynność wykonana z myślą o innych zmienia świat na lepsze. Służy budowaniu dobra wspólnego, wzmacnia wspólnotę narodową, a dzięki temu całą Rzeczpospolitą – napisał prezydent.

Minister Marlena Maląg z kolei odczytała list od premiera Mateusza Morawieckiego: – Naszym celem powinna być troska o dobro wspólne i budowa Ojczyzny, w której jest miejsce dla głębokiego patriotyzmu, która jest wolna od ideologicznych nacisków i dba o rozwój autentycznej demokracji – apelował premier, przypominając hasło księdza Jerzego Popiełuszki – „zło dobrem zwyciężaj”.

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej, także odwołał się do tego słynnego cytatu: – Przybyliśmy tutaj, aby dziękować Jasnogórskiej Pani za całoroczną opiekę nad ludźmi pracy, za bezpieczną pracę, za godną pracę, za podmiotowość ludzkiej pracy. Dzisiaj na Jasną Górę przybyliśmy pod pięknym zawołaniem: „Matko, pomóż nam zło dobrem zwyciężać!”. To słowa zawołania, które niósł przez całe swoje życie ksiądz Jerzy Popiełuszko. Jakże te słowa są na czasie. Wokół nas tyle zła. I niejednokrotnie tak jest nam ciężko, dlatego jesteśmy tu dzisiaj u stóp Jasnogórskiej Pani prosić o to, aby nam pomogła. Bez względu na to, jaki wykonujesz zawód, jesteś człowiekiem. Człowiekiem, a nie narzędziem w pracy. O tym mówił podczas pierwszej pielgrzymki ksiądz Jerzy Popiełuszko. Nie pozwólcie na to, abyście się stali narzędziem w pracy – mówił P. Duda, przypominając o efektach negocjacji związku z rządem, w wyniku którego udało się ustalić zapisy w prawie o o emeryturach pomostowych, minimalnym wynagrodzeniu i ochronie związkowej.

Ostatnim punktem pielgrzymki była msza święta. Przewodniczył jej ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, homilię zaś wygłosił ks. abp Adrian Galbas, metropolita katowicki.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.