Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego

Mieczysław Jurek przewodniczącym!

Mieczysław Jurek został po raz kolejny wybrany na przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego. Taką decyzję podjęto podczas XV Walnego Zebrania Delegatów Regionu, które odbyło się 23 czerwca, w audytorium Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Do udziału w WZDR uprawnionych było 138 delegatów. Przed rozpoczęciem obrad odbyła się otwarta część oficjalna, z udziałem m.in. posła Artura Szałabawki, wojewody Zbigniewa Boguckiego, Piotra Mynca – wiceprezydenta Stargardu i dyrektor Renaty Krasowskiej w Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu.

Poseł Szałabawka i wojewoda życzyli uczestnikom dobrych, owocnych obrad.

– Nie zawsze się zgadzaliśmy. Bywało, że trzeba było dyskutować, czasami twardo, ale zawsze potrafiliśmy się dogadać – mówił Z. Bogucki. Dodał również, iż ma nadzieję, że już wkrótce uda się doprowadzić do końca  realizację pomnika śruby okrętowej, upamiętniającą strajkujących w styczniu 1971. Wówczas to po raz pierwszy padło hasło „żądamy wolnych związków zawodowych”.

Piotr Mync z kolei zaapelował o dołożenie wszelkich starań, by z sukcesem zakończyć sprawę przekazania „Solidarności” historycznej świetlicy stoczniowej. Miejsce, w którym podpisane zostały Porozumienia Sierpniowe, ma zostać przekształcone w instytucję kultury, prowadzoną wspólnie przez rząd i związek. Rozmowy na ten temat utknęły w Ministerstwie Kultury, ale są sygnały, że niedługo inwestycja dostanie zielone światło.

Po zakończeniu części oficjalnej, delegaci rozpoczęli obrady. Szybko udało się wybrać prezydium zebrania (Krzysztof Zieliński – przewodniczący oraz Anna Grudzińska i Krzysztof Nawrocki) oraz komisje: skrutacyjną, mandatowo-wyborczą oraz uchwał i wniosków. Sprawozdanie Regionalnej Komisji Wyborczej przedstawiła jej przewodnicząca Grażyna Balicka. Następnie przewodniczący Mieczysław Jurek przedstawił sprawozdanie z działalności w kadencji 2018-2023. Wyliczył wszystkie manifestacje i pikiety, w których członkowie regionu brali udział oraz problemy, z jakimi trzeba było się zmierzyć.

– Największym wyzwaniem była dla nas pandemia – stwierdził M. Jurek. – Wymusiła ona na nas ograniczenie działalności, zamknięcie biur. Naszym głównym celem w nadchodzącej kadencji musi być odrodzenie aktywności, większa liczba szkoleń, podniesienie liczebności struktur.  

Po przewodniczącym ZR, swoje sprawozdanie przedstawił przewodniczący Regionalnej Komisji Rewizyjnej Wojciech Zygoń.

Kolejnym punktem WZDR był wybór przewodniczącego Zarządu Regionu na kadencję 2023-2028. Zgłoszono dwóch kandydatów: Dariusza Głogowskiego – przewodniczącego organizacji związkowej w Zakładach Mięsnych Agryf oraz Mieczysława Jurka.

D. Głogowski przedstawił swój program, w którym za główny cel uznał położenie większego nacisku na szkolenia i podnoszenie kompetencji. Zwrócił również uwagę na potrzebę łączenia ludzi o solidarnościowych korzeniach.

M. Jurek za najważniejsze uznał objęcie miejskich jednostek zbiorowymi układami pracy, aktywizację struktur i dokończenie wszystkich spraw związanych ze świetlicą stoczniową. Wskazał również konieczność opracowania nowego statutu, dostosowanego do obecnych czasów i potrzebę kontynuowania współpracy z polonią.

Po kilku pytaniach z sali do obu kandydatów, delegaci przystąpili do tajnego głosowania. W jego wyniku, stosunkiem głosów 89-24 na przewodniczącego wybrany został Mieczysław Jurek.

Następnym punktem był wybór członków Zarządu Regionu. I tak decyzję delegatów, do ZR weszli: Grażyna Balicka, Alicja Delecka- Bury, Janina Czyżyk, Przemysław Mazur, Andrzej Malicki, Tymoteusz Listewnik, Bożena Szmajdzińska, Stanisław Anasiński, Wojciech Zygoń, Remigiusz Rymaszewski, Piotr Dąbkowski, Monika Kwaśniak vel Kwaśniewska, Jakub Pęksiński, Krzysztof Nawrocki, Beata Gogłoza, Anna Grudzińska, Krzysztof Janduła, Paweł Kozioł, Aleksander Krzywniak, Wiesław Asztel, Alfred Leszek, Beata Kościelna i Władysław Szczygielski.  Jako przewodniczący regionalnych sekcji, automatycznie do ZR wejdą też Dariusz Mądraszewski, Aleksandra Olejnik, Łukasz Stefański, Elżbieta Kubiaczyk – Hrabi, Marzena Kościelniak i Marcelina  Gosiewska.

Wymaganej liczby głosów nie otrzymał kandydujący z listy cząstkowej Dariusz Głogowski. Otworzono więc listę i przeprowadzono drugie głosowanie, ale kandydat ponownie nie zebrał wymaganej większości. Po tym, jak sytuacja powtórzyła się kolejny raz a przedstawiciele organizacji z Zakładów Mięsnych Agryf podtrzymali decyzję o swoim poparciu dla kandydatury Dariusza Głogowskiego, po konsultacji z przedstawicielami Komisji Krajowej, zastosowano przepis ordynacji wyborczej, mówiący o tym, iż jeśli w wyborach do ciała stanowiącego w związku wybrano ponad 50 procent składu, i nie ma możliwości doprowadzenia wyborów do rozstrzygnięcia, zostawia się wakat do następnego Walnego Zebrania Delegatów Regionu. Warunkiem jest wówczas podjęcie decyzji przez delegatów o nieotwieraniu nowej listy wyborczej. Za takim rozwiązaniem zagłosowało 68 delegatów, przeciwko – 15, a 8 wstrzymało się od głosu.

Później delegaci wybrali członków Regionalnej Komisji Rewizyjnej – Martę Pych-Lipińską, Kamila Jóźwika, Pawła Romackiego, Jacka Kramarczyka, Pawła Rosiaka, Marka Adamowicza i Piotra Kotarskiego.

Na delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów wybrani zostali: Anna Grudzińska, Andrzej Malicki, Dariusz Mądraszewski, Krzysztof Nawrocki, Remigiusz Rymaszewski, Łukasz Stefański i Wojciech Zygoń. Podczas WZDR przyjęto także 8 uchwał, m.in. o zasadach funkcjonowania branżowych jednostek związkowych, zasadach funkcjonowania oddziałów ZR i podjęcia działań, mających na celu wprowadzenie zmian w zasadach zawierania i funkcjonowania Układów Zbiorowych Pracy.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.