Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego

Rocznica zbrodni wołyńskiej

11 lipca 1943 roku, doszło do tzw. krwawej niedzieli, kulminacyjnego punktu rzezi wołyńskiej. W rocznicę tego masowego mordu na Polakach, odbyła się uroczystość na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Rzeź wołyńska uznawana jest za jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii II wojny światowej. W krwawą niedzielę, oddziały UPA przeprowadziły skoordynowane uderzenie na zamieszkałe przez Polaków miejscowości. W wyniku ataków, zginęło ponad 100 tysięcy ludzi – cywilów, kobiet i dzieci, a kolejnych 300 tysięcy zostało zmuszonych do ucieczki z Ukrainy. W rocznicę tych wydarzeń, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu.

W Szczecinie obchody odbyły się na cmentarzu, pod obeliskiem, poświęconym ofiarom rzezi na Wołyniu.

-Dzisiaj jesteśmy w miejscu i czasie szczególnym. To szczególny moment w naszej historii – historii Polski, Ukrainy, Europy i świata. Dzisiaj powinny tutaj wybrzmieć cztery zasadnicze słowa: pamięć, prawda, pojednanie i pokój. Pamięć jest nieodłącznym atrybutem człowieka. Ze wspólnot czyni narody. Jest fundamentem, na którym musimy być oparci. Dziś musi być szczególna wobec ofiar tej strasznej zbrodni ludobójstwa, którą na Wołyniu popełnili 79 lat temu ukraińscy nacjonaliści. Dobrze, że dzisiejsze władze Ukrainy chcą zbliżenia do prawdy. Pamięć o prawdzie umożliwia realne pojednanie. My jesteśmy na to pojednanie – jestem o tym przekonany, gotowi. I są na nie gotowi Ukraińcy. To pojednanie już się rozpoczęło – mówił wojewoda Zbigniew Bogucki.

Ksiądz kanonik Kazimierz Łukjaniuk, duszpasterz środowisk kresowych, dodał: – Dzisiaj na Ukrainie znów leje się krew. Obecnie pamiętają o niej wszyscy, starają się pomagać tym ofiarom. 79 lat temu było inaczej.

Zarząd Regionu podczas uroczystości reprezentowali wiceprzewodnicząca ZR Grażyna Balicka i Wiktor Krukowski – prawnik ZR.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.