Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego

Krajowy Zjazd w Zakopanem

Trzydziesty, jubileuszowy Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” odbył się w Zakopanem, w dniach 26-27 maja br. W obradach uczestniczyli goście honorowi: prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, ambasador Ukrainy w Polsce – Andrij Deszczyca oraz przedstawiciele Sejmu, Senatu, duchowieństwa i instytucji państwowych..

-Solidarność liczy 700 tys. członków. Żadna partia, żaden ruch społeczny nie może poszczycić się taka siłą. Ale naszą siłą jest nasza wiara i nasze działania merytoryczne – mówił Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej. – Czekaliśmy długo na ten jubileuszowy zjazd, bo pandemia krzyżowa nasze plany. Ale nie możemy być dziś uśmiechnięci, bo 24 lutego świat się zatrzymał. Nic już nie będzie takie jak było, tylko Solidarność się nie zmieniła. Otworzyliśmy nasze serca jako cały naród, ale także jako związkowcy z Solidarności, niosąc pomoc naszym ukraińskim przyjaciołom. Dziękuję wam wszystkim za to wsparcie, za tę solidarność.

Przewodniczący przypominał historyczny, pierwszy zjazd związku: – 5 września 1981 roku rozpoczął się pierwszy Krajowy Zjazd Delegatów w gdańskiej Hali Olivii. To było wielkie święto wolności i demokracji, gdzie po raz pierwszy w sposób nieskrępowany delegaci mówili o wolności słowa, wolności człowieka, prawach pracowniczych, podmiotowości ludzkiej pracy i człowieka. A działo się to za żelazną kurtyną, w centrum reżimu komunistycznego. To wydarzenie śledził wówczas cały świat.  

Podczas pierwszego zjazdu, delegaci przesłali wyrazy poparcia i nadziei walczącym o godność człowieka pracy, szczególnie w krajach obozu komunistycznego. Podczas trzydziestego zjazdu, opracowane zostało „Posłane do ludzi pracy”, w którym czytamy m.in.: „W imię totalitaryzmu, wyrosłego na komunistycznej tradycji, zabito tysiące ludzi na Ukrainie i nadal zagrożone jest życie kolejnych tysięcy. Miliony ludzi straciły swoje domostwa i dorobek życia. Ukraińcom odmawia się prawa do własnej ojczyzny, do samostanowienia, do wolności. Podobna groźba kierowana jest też do innych narodów. Dlatego my, Delegaci zebrani na XXX Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność”, wołamy z całą mocą do Rosjan – nie zabijajcie! Z taką samą mocą wołamy do wszystkich pełniących jakąkolwiek władzę w świecie, jak i mających wpływ na te władze – nie pozwalajcie zabijać!”.

Prezydent Andrzej Duda nawiązywał do Giewontu, pod którym toczyły się obrady:

– Solidarność nigdy nie szła po płaskim. Zawsze patrzyła w górę i pięła się w górę. W pewnym sensie symbolem tego jest Giewont. Żeby ten krzyż dotknąć, to trzeba do niego wyjść. Trzeba ponieść ten trud, nieustannego wspinania się, stawiania sobie nowych wymagań, nieustannego pamiętania o tych wymaganiach, które już zostały postawione, żeby się im nie sprzeniewierzyć. Bardzo dziękuję za zaproszenie na ten jubileuszowy Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”. Za to, że mogę być tu dzisiaj z wami i patrzeć na podsumowanie trzydziestu zjazdów Solidarności poprzez perspektywę tych wszystkich lat naszych dziejów z tym, co teraz dzieje się u nas.

Prezydent podziękował tez związkowi za udostępnienie swoich ośrodków wczasowych w Spale i Jarnołtówku na rzecz uchodźców z Ukrainy. Za to samo wdzięczność wyrażał ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca:

Polska kojarzona jest na świecie z NSZZ „Solidarność”, ale dziś również z solidarnością wobec Ukrainy; tak jak Solidarność była końcem komunizmu, tak solidarność ukraińsko-polska może być końcem reżimu Putina – powiedział ambasador.

W kolejnej części obrad, delegaci wysłuchali i przedyskutowali sprawozdanie przewodniczącego Piotra Dudy oraz przyjęli apel Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w sprawie uwolnienia liderów i członków Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych.

 

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.