Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego

Odsłonięcie z Piotrem Dudą

Piotr Duda – przewodniczący NSZZ „Solidarność”, odsłoni w niedzielę w pomnik błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapłana i męczennika. Statua, wykonana przez artystę Marka Karpa, stanie przy szczecińskim kościele św. Stanisława Kostki, przy placu Matki Teresy z Kalkuty.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko (1947-1984) od momentu powstania „Solidarności” był jej duchowym przywódcą i duszpasterzem krajowym ludzi pracy. W jego mieszkaniu odbywały się spotkania opozycji demokratycznej. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Pomimo tego organizował pomoc materialną dla osób internowanych i ich rodzin. Wspierał też więźniów politycznych i uczestniczył w rozprawach przeciwko działaczom „Solidarności”. Słynne w całym kraju były jego msze za ojczyznę.

19 października 1984 roku funkcjonariusze komunistycznej Służby Bezpieczeństwa uprowadzili księdza Jerzego Popiełuszkę, a później poddali bestialskim torturom. Worek z ciałem księdza wrzucili do Zalewu Wiślanego przy tamie we Włocławku. W pogrzebie, który odbył się 3 listopada 1984 r., wziął udział milion ludzi.

Proces beatyfikacyjny księdza Jerzego Popiełuszki oficjalnie otwarto 8 lutego 1997. Ogłoszenie księdza błogosławionym Kościoła katolickiego odbyło się 6 czerwca 2010 w Warszawie na placu Piłsudskiego. Mszy świętej beatyfikacyjnej przewodniczył abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża Benedykta XVI odczytał akt beatyfikacyjny. Od roku 2014 trwa proces kanonizacyjny.

W 2014 roku, ksiądz Jerzy Popiełuszko został ogłoszony patronem NSZZ „Solidarność”.

Program niedzielnych uroczystości przedstawia się następująco:

  • Godz. 11 – Msza św. w Parafii pw. św. Stanisława Kostki, pl. Matki Teresy z Kalkuty 5 w Szczecinie i otwarcie wystawy „Dekalog księdza Jerzego”.
  • Godz. 12 – Odsłonięcie pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki i złożenie kwiatów.
  • Godz. 16 – spotkanie panelowe i debata historyczna pt. „Miłość przerasta sprawiedliwość….” bł. ks. Jerzy Popiełuszko człowiek „Solidarności”, Centrum Edukacji IPN Przystanek Historia (Brama Portowa 1-2, biurowiec Posejdon)

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.